Начало arrow Новини arrow Открит урок със специалност Системно програмиране
Навигация
Начало
Новини
Специалности
План - прием
Постижения
Преподаватели
Проекти
Еразъм+
Училище на бъдещето
Спорт
Електронен дневник
Други документи
Образци на документи
ДЗИ 2021
Държавни изпити по професията
Външно оценяване
Профил на купувача
Обществен съвет
Училищно настоятелство
Свободни места
Самостоятелно
Работилница
Предоставяни услуги
Самооценка на качеството на ПОО
Контакти
Адрес: 6300 Хасково
ул. "Пловдивска" № 37
Директор:
038 / 665134
Зам. директори:
038 / 661013
038 / 622047
Канцелария:
тел./факс: 038 / 663897
Счетоводство:
038 / 663867
e-mail: Този е-мейл адрес е защитен от спам ботове, трябва Javascript поддръжка за да го видите
 
Открит урок със специалност Системно програмиране
14 дек 2019
На днешния петък 13-ти ПГДС „Цар Иван Асен II“ – Хасково отвори врати и посрещна учители от професионалните гимназии в Симеоновград и Харманли, от ФСГ „Ал. Буров“ и ПГ по механоелектротехника „Стойчо и Кица Марчеви“ – Хасково. Инж. Станимир Даскалов представи урок на тема Монитори с течни кристали в час по Периферни устройства в 12а клас, специалност Системно програмиране. На открития урок присъства и г-жа Дарина Станчева, Старши експерт професионално образование в РУО – Хасково.
Всички прекарваме ужасно много време пред компютърния монитор. Независимо дали става въпрос за гейминг, уроци или работа, ние сме подложени на ефекта от това, което мнозина считат за най-важния компонент в една компютърна система - монитора. Един добър дисплей може да направи използването на компютъра удоволствие. Съответно, ако сме принудени да се взираме ежедневно в 15-инчов CRT монитор на 60 Hz, тогава животът ни ще се превърне в малък ад.
Темата на урока е актуална и любопитна и за ученици, и за учители специалисти, и за непрофесионалисти. Компютърните монитори са широко разпространени, но малцина разбират принципа им на работа. Г-н Даскалов успя по непринуден, естествен, достъпен и забавен начин да покаже какво представляват и как работят мониторите с течни кристали.
Урокът предизвика интерес с използваните нови методи и технологии в часа, а учениците научиха любопитна информация за историята на LCD мониторите. За всички бе изненада да разберат, че през 1888 г., Фридрих Райницер открил течно–кристалната природа на холестерол, извлечен от моркови, а през 1973 г. Sharp пускат първите комерсиaлно произведени екрани с течни кристали за калкулатор.
На мултимедия г-н Даскалов демонстрира свойствата на течните кристали и устройството на мониторите базирани на тях. Всички ученици разполагаха с лаптопи, свързани към училищния сървър. По този начин те имат възможност да ползват учебен ресурс, създаден от инж. Даскалов, както за нуждите на часовете по професионалните предмети в направление Системно програмиране, така и за самоподготовка у дома.
В рамките на часа учениците изгледаха демонстрационен филм за различните видове монитори и се убедиха в качествата и предимствата на тези, с течни кристали. LCD мониторите се използват в широк асортимент от приложения, без дори да си даваме сметка за това. Оказва се, че те са навсякъде около нас: компютърни монитори, телевизори, инструментални панели, дисплеи в самолетни кабини и автомобили, DVD плейъри, игрални устройства, часовници, калкулатори и телефони.
Урокът завърши с тест, който учениците решаваха в Kahoot. Така инж. Ст. Даскалов получи обратна връзка, а те провериха знанията си. Голяма част от присъстващите учители също се включиха в решаването на теста и провериха собствените си познания. Учители и ученици се убедиха, че колкото е важно да си образован, също толкова важно е да си креативен и в крак с новите технологии.
Всички са впечатлени от ресурсите, с които ПГДС „Цар Иван Асен II“ – Хасково разполага, и от професионалните познания на учениците. Гостуващите колеги, преподаващи в сходни паралелки, споделиха, че урокът е полезен за тях и изразиха желание и готовност да черпят от нашия опит и добри практики. Това е категоричен знак, че Царската гимназия задава стандартите, а другите я следват.
   
   
   
 
< Предишна   Следваща >
 
ПГДС "Цар Иван Асен ІІ" - град Хасково
© 2014 Haskovo.info & stdask