Изграждане на STEM център в ПГДС “Цар Иван Асен II”
ПГДС „Цар Иван Асен II“ успешно защити своята визия за изграждане на образователна среда с поглед в бъдещето, която ще повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите.
Одобрена е концепцията за изграждане на училищна STEM среда по процедура BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“ за изпълнение на инвестиции по Механизма за възстановяване и устойчивост. Процедурата е в изпълнение на политиката в областта на образованието на МОН и се финансира по Компонент 1 „Образование и умения“, Инвестиция 1 (C1.I1) „Центрове за НТИМ и иновации в образованието“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Училищният STEM център ще се изгради в направленията „Природни науки“ и „Роботика и Кибер-физични системи“. Ще бъдат оборудвани и шест високо-технологични свързани класни стаи, като част от STEM средата.
STEM центърът ще е разположен на площ от 250 кв.м и ще бъдат създадени следните обособени зони:
- ЦЕНТЪР ПО ПРИРОДНИ НАУКИ, ИЗСЛЕДВАНИЯ И ИНОВАЦИИ към направление Природни науки, с обособени:
- Лаборатория по природни науки – физика, химия, биология;
- Лаборатория по биотехнологии с хидропонна и аеропонна системи за отглеждане на растения в изкуствена среда без почва или във въздушна камера;
- Хранилище, с ограничен достъп за съхранение на специализирано оборудване и материали.
- ЦЕНТЪР ЗА ДИГИТАЛНИ СЪЗДАТЕЛИ към направление Роботика и Кибер-физични системи.
- ЗАЛА ЗА ПРЕЗЕНТАЦИИ, ДИСКУСИИ И ЕКИПНА РАБОТА
Дейността на STEM центъра ще е насочена към учебните предмети Биология, Химия, Роботика и сензорни системи, Дендрология и Цветарство, осигурявайки възможност за подпомагане на междупредметната интеграция в профилите Системно програмиране, Строителство и архитектура, Мебелно производство, Парково строителство и архитектура, Горско и Ловно стопанство. STEM Центърът, чрез цялостното архитектурно, интериорно оформление и техническото оборудване, ще насърчава алтернативните начини на групиране, работата в екип, придобиването на различни социални умения за комуникация, колаборация и презентация на идеи и резултати. Водещата цел ще бъде промяна на конвенционалните образователни модели и въвеждане на учениците в нова учебна среда, насърчаваща културата за иновации, технологичното мислене, креативността и мотивацията за развитие на нови знания и умения, насочени към професиите на бъдещето.